Ako si zaregistrovať vlastnú doménu .sk

Zaregistrovať si vlastnú .SK doménu už dnes nie je žiaden problém ani tak finančne náročné.

Jednou z možností je registrácia domény cez spoločnosť, ktorá je oprávneným registrátorom. Väčšinou tieto spoločnosti ponúkajú  k registrovanej doméne aj priestor pre vašu webstránku a emaily tzv. webhosting resp. emailhosting. Tento spôsob je z časového hľadiska najrýchlejší, nakoľko celý proces registrácie funguje elektronicky a je prepojený na spoločnosť SK-NIC,a.s. – správcu národnej domény .SK

V praxi to znamená, že si nájdete spoločnosť, ktorá ponúka uvedené služby. Na jej stránke si overíte, či názov vašej budúcej domény je voľný alebo obsadený. Pokiaľ je doména voľná môžete si ju objednať, vyplnením formulára, kde je potrebné poskytnúť osobné alebo firemné údaje, identifikátor od SK-NIC, a.s. (ak ho máte pridelený) a pri dokončení objednávky je možné priamo uhradiť ročný poplatok za doménu ako aj poplatok za webový priestor, v prípade, že si ho objednáte, a to platobnou kartou, cez internet banking, alebo ďalšími ponúkanými spôsobmi úhrady – hneď pri objednávke alebo neskôr.

Po neuhradenej objednávke je doména registrovaná a je v stave DOM_TA – technicky akceptovaná, je prevádzkovaná 14 dní, počas ktorých musí byť uhradená. Po úhrade nadobúda stav DOM_OK – doména je zaregistrovaná a zaplatená.

Každá zaregistrovaná doména má svojho držiteľa a registrátora.

  • Držiteľom môže byť fyzická osoba – nepodnikateľ, živnostník, právnická osoba – akciová spoločnosť, spoločnosť s ručením obmedzeným alebo iná právna forma.
  • Registrátorom je zvyčajne spoločnosť, ktorá pre vás doménu zaregistrovala

Registrátor môže byť aj zároveň držiteľom, pokiaľ ste v objednávke neuviedli váš SK-NIC identifikátor, alebo ho zatiaľ nemáte pridelený.

 

 

 

Pridaj komentár